Rodinný dom Sliač
Keď príde na tému dom a domov, všetci sme v istom zmysle interiéroví dizajnéri. Nevyhnutne formujeme priestor okolo nás, prepožičiavame mu rôzne stupne originality, osobnosti a štýlu, ale ako rozlíšiť dizajn, ktorý funguje a ktorý nie? Dozviete sa to z nášho návrhu rodinného domu na Sliači.
Zadanie
Radový rodinný dom s dvoma podlažiami bol v stave pred dokončením. Našou úlohou bolo prebrať štafetu a pokračovať v návrhu jeho interiéru pre potreby bývania mladej rodiny s jedným dieťaťom a v očakávaní ďalšieho prírastku.
Riešenie
Považovali sme za dôležité pochopiť akú predstavu má mladá rodina o bývaní v dome. Ako budú prebiehať ich bežné spoločne činnosti, ale aj každodenné rituály jednotlivcov. Vzhľadom na množstvo spoločných a individuálnych potrieb sme pochopili, že interiér oboch podlaží musí byť navrhnutý naozaj efektívne.

Zmena dispozície
Trend otvorených priestorov v dennej časti popieralo jestvujúce riešenie schodiska, ktoré bolo oddelené od halového priestoru murovanou priečkou a vytváralo úzky tmavý prechod pôsobiaci stiesňujúcim dojmom.
Deliacu priečku schodiska sme dali vybúrať a nahradili sme ju nábytkovou stenou knižnice. Spôsob akým sme variovali otvorené a uzavreté časti knižnice jej dáva aj estetickú kvalitu dekoratívnej steny.
Pre potreby dlhodobého skladovania sme chodbovú stenu vybavili plnohodnotnou šatníkovou skriňou, veľkým topánkovníkom a v jej hornej časti sa po celej šírke nachádzajú korpusy na skladovanie mimosezónnych vecí.
Stena pri vstupných dverách je obložená zrkadlom pre poslednú kontrolu zovňajška pred odchodom z domu.
Kuchynská linka v tvare „U“ je súčasťou otvorenej kuchyne prepojenej s priestorom obývacej izby. Materiálovo sme ju preto oddelili UNI farbou, ktorá je v kontraste dubového drevo-dekoru vstavaného nábytku obývacej izby.
Dvierka horných skriniek nad pracovnou doskou majú výplň z dymového skla, čo pridáva kuchyni nádych prémiovosti.
Jednotlivé pracoviská kuchynskej linky ako varná zóna, kuchynský drez a chladnička sú pôdorysne umiestnené v pomyselnom trojuholníku. Takéto pozičné rozmiestnenie umožňuje využitie všetkých pracovísk súčasne bez prípadnej kolízie osôb pri pohybe v kuchyni.
Pri riešení kútov kuchynských liniek je častým problémom nekvalitne navrhnutý prístup.
My sme tento kút využili na uskladnenie malých kuchynských spotrebičov a umiestnenie presso stroja na výsuvnej platforme.
V priestore obývacej časti sme vytvorili jedáleň a oddychovú zónu, čím sme maximalizovali využitie priestoru. Oddychová časť je vybavená veľkou pohodlnou sedačkou s televíznou stenou a pianínom. Takto vybavený priestor spĺňa všetky požiadavky majiteľov na relax po náročnom dni.
Obývačka je situovaná v strede halového priestoru. Museli sme preto brať do úvahy plochu potrebnú na široký komunikačný prechod s nadväznosťou na schodisko nadzemného podlažia.
Na prízemí je spoločná kúpeľňa pre obývačku a hosťovskú izbu. Kúpeľňa je vybavená len nevyhnutným sanitárnym vybavením a sprchovým kútom.
V kúpeľni sme sa snažili o čo najefektívnejšie využitie každého centimetra priestoru. Napriek jej malým rozmerom sme dokázali umiestniť kúpeľňový nábytok tak, nevytváral žiadne priestorové bariéry pri jej užívaní.
Hosťovská izba je téma sama o sebe. Je to priestor, ktorý má byť plnohodnotne vybavený pre krátkodobý pobyt návštevy, no zároveň zaberá obytný priestor, ktorý je príliš cenný na to, aby zostal po zvyšok času nevyužitý.
Aby mohli majitelia využívať hosťovskú izbu celoročne, má tento priestor zvyčajne zdvojenú funkciu v tomto prípade je to pracovňa pre potreby občasnej práce z domu.
Aby hosťovská izba nepôsobila len ako spálňa s pridaným pracovným kútom, vytvorili sme z nej plnohodnotný denný priestor. Pohovka sa večer jednoducho premení na pohodlnú posteľ na prenocovanie pre rodinné návštevy.
Na poschodí sa nachádza rodinná kúpeľňa. Museli sme rešpektovať všetky existujúce napojenia elektrických sietí a rozvodov vody a odpadu. Napriek nie práve ideálnej situácii, sa nám podarilo vytvoriť pocitovo priestrannú kúpeľňu s umývadlovou zónou, WC s bidetom a veľkorysou vaňou.
Priestor kúpeľne nemá pôsobiť prehnane efektne, uprednostnili sme jeho praktickosť. Jednoduchosť nie je len v jeho výraze, ale aj v spôsobe jeho užívania a starostlivosť oň.
Spálňa je útočisko, kde si má človek oddýchnuť po náročnom dni. Pre vytvorenie tohto pocitu sme použili veľkú manželskú posteľ z krčivej poťahovej látky, ktorá jej dodáva výraz ležérnej elegancie.
Okrem pohodlnej postele sme do spálne pridali aj toaletný stolík a nábytkovú stenu so šatníkom, čím sme vytvorili dobre organizovaný priestor pre jeho každodenné použitie.
V detskej izbe je nutné vytvoriť množstvo úložných priestorov na rôzne druhy uskladnenia, a pritom všetko v miestnosti musí pôsobiť hravo, farebne no zároveň nerušivo.
Detské izby pre malé deti nám vždy cibria našu kreativitu. Musíme rešpektovať množstvo zákonitostí a požiadaviek na ich užívanie.
Detská izba obsahuje nočnú časť s posteľou a dennú časť, delenú na priestor pre hranie a učenie. Snažili sme sa zachovať čo najviac voľnej, celistvej, podlahovej plochy na pohyb.
Detská izba pre staršie dieťa je priestor, kde sa snažíme nábytok navrhnúť a vyrobiť tak, aby odolal nešetrnému zaobchádzaniu. Aby pôsobil neutrálne, počítame s jeho polepením plagátmi, nálepkami a inou personalizáciou.
Dispozičné riešenie
PRÍZEMIE
NP 1
Základné údaje
KLIENT: súkromný investor
LOKALITA: Sliač
ROZSAH REALIZÁCIE: zariadenie so stavebnými úpravami
PROJEKTU: realizácia na kľúč
CELKOVÁ PLOCHA: 137 m2
ROK: 2021
Rodinný dom na Sliači sme navrhli s ohľadom na potreby jeho budúcich obyvateľov. Tento prístup k návrhu je pre nás charakteristický vo všetkých našich projektoch rezidenčných interiérov.
