Krčma Lúč
Kokava nad Rimavicou sa vždy v lete na štyri dni stane centrom priaznivcov folklóru. Stretávajú sa tu na festivale tradičnej ľudovej kultúry – KOLIESKO. Jedným z miest konania podujatí je aj objekt bývalého pohostinstva Krčma Lúč. Je to zároveň miesto, kde bol tento folklórny festival založený.
Zadanie
Investor je priaznivcom ľudovej kultúry a skalným účastníkom festivalu. To bol hlavný dôvod, prečo sa rozhodol, aj napriek zlej kondícii, objekt nezbúrať, ale zveriť nám jeho rekonštrukciu. Na prízemí sme mali ponechať priestor pôvodnej krčmy, jej zázemie a pridruženú miestnosť tančiareň. Nepočíta sa s otvorením celoročnej prevádzky, ale bude slúžiť pre potreby festivalu a na prenájom ďalších podujatí. Prianím investora bolo ponúknuť hosťom ubytovanie na poschodí a v podkroví budovy.
Riešenie
Objekt vznikol prepojením dvoch domov a počas svojej existencie prešiel viacerými prestavbami. Poschodie bolo zrealizované dodatočne. Po zistení skutkového stavu bolo nutné upustiť od pôvodného zámeru jeho rekonštrukcie. Novovzniknutá nadstavba rešpektuje pôdorysnú stopu starého domu. Obytným podkrovím sa nám podarilo výškové zrovnanie krovu, dom tak získal tradičné tvaroslovie sedlovej strechy s predným štítom.
Zmena dispozície
Koncepčne je dom rozdelený na niekoľko dispozičných častí. Verejný priestor krčmy je situovaný v pôvodných priestoroch na prízemí s novovzniknutým vstupom z dvora. Súkromie obytnej časti je oddelené nielen poschodím, ale aj samostatným vstupom z ulice.
Obytnú nadstavbu tvorí poschodie s otvorenou halou a ramenom schodiska. Úzky priestor pod pultom strechy bol premenený na kuchynku a jednu obytnú izbu. Na opačnej strane sme v nadväznosti na zvislé rozvody umiestnili WC s kúpeľňou. Výškový rozdiel podlahy v zadnej časti domu sme využili ako podestu prechodovej chodby medzi dvoma izbami a schodiskom vedúcim do podkrovia. Podkrovný priestor bol navrhnutý ako detská herňa, nachádza sa tu ešte jedna obytná izba.
Dominantou krčmy je priestor baru. Pri navrhovaní sme využili jeho bohatú históriu, bol už niekoľkokrát upravovaný. Všetko čo sme na ňom považovali za dobré riešenie, sme sa snažili zachovať a podtrhnúť tak výnimočnosť tohto miesta.
Snažili sme sa maximálne využiť zúžený priestor pri bare. Hostia majú k dispozícii barové sedenie. Praktickým riešením je čalúnená opierka s malým pultom na státie.
Samostatnou časťou krčmy je tančiareň. V nadväznosti na funkciu tanečnej sály je interiér navrhnutý ako tanečný parket vybavený stolmi, ktoré sa dajú v prípade potreby odniesť. Sedenie na parapete steny šetrí priestor v aj tak nie veľkej miestnosti.
Koncept interiéru vznikol kombináciou bielych stien a tmavého dubu s efektom opaľovaného dreva. Vnútorné omietky sú farbené v hmote a gletované bez dodatočnej povrchovej úpravy.
Skladovacie priestory nie sú len pod pracovnými stolmi. Nástenná polica a regály dotvárajú celkový dizajn kuchyne. Priznané kamenné murivo stien spoločne s teplým svetlom výrazne zútulňujú priestor kuchyne.
Vďaka funkčnosti a trvanlivosti je kuchyňa z veľkej časti vybavená nábytkom z nehrdzavejúcej ocele. Nerezový gastro nábytok neslúži len na prácu s potravinami, ale aj na uskladnenie kuchynského inventáru.
Nerez je oceľ vzdorujúca korózii, pre jej trvanlivosť a nezničiteľnosť sme sa ju rozhodli použiť aj pri riešení žľabového pisoára v priestore WC. Chladnému a strohému dizajnu sme sa snažili dať akcent, ale predovšetkým vtip v podobe čalúnenej hlavovej opierky nad pisoárom.
Vstup a zádverie obytného traktu vzniklo oddelením pôvodnej vstupnej chodby do krčmy. Nadväzuje na schodisko obytného podlažia budovy. Na malej ploche bol navrhnutý nábytkový blok chodbovej steny vybavený pohotovostným vešaním a dostatočným úložným priestorom pre topánky.
Spoločné časti obytného traktu sú pojednané ako otvorený priestor prechádzajúci dvoma podlažiami až pod krovu budovy. V jeho centre je spoločenská miestnosť. Ide o jednoduché vybavenie, ktoré však vďaka použitým materiálom a zvolenej priestorovej kompozícii pôsobí príjemne a zabývane. Na hlavný priestor spoločenskej miestnosti nadväzuje kuchynka, kúpeľňa a súkromie jednotlivých izieb.
Voľný priestor dáva vyniknúť rozmanitým detailom, ktoré vznikli komunikáciou medzi pôvodnými a novými prvkami prístavby. Výškový rozdiel podlažia vznikol prepojením dvoch susedných domov. Vyriešili sme ho podestou schodiska, ktorá slúži ako prechodová chodba k izbám a pokračuje schodiskom do podkrovia.
Aj napriek malým rozmerom sa nám podarilo skĺbiť minimalistické pojatie kúpeľne, v ktorej nič nechýba. Povrchy použitých materiálov v odtieňoch bielej pôsobia v syntéze s denným svetlom a podporujú jeho kvalitný rozptyl. Vysoká miera formálnej čistoty dodáva interiéru kúpeľne nadčasový vzhľad.
Úzky priestor pod pultom strechy bol premenený na kuchynku a jednu obytnú izbu. Pre dodržanie vysokej miery funkčnosti bola celá kuchynka vybavená nábytkom navrhnutým na mieru.
V izbách je použitý koncept jednoduchosti vnútorného vybavenia, z ktorého dýcha čistá funkčnosť a úspornosť priestoru. Aj tu je nábytok navrhnutý na mieru - od postelí až po vstavané skrine. Svojou kultivovanou farebnosťou interiér izieb navodzuje pocit útulnosti.
Využitie rafinovaného konceptu striedmeho a nezahlteného interiéru, dáva možnosť vyniknúť atypickým riešeniam, ktoré zhodnocujú priestor v izbách. Ukážkou výbornej práce s priestorom je predelová stena medzi izbami s integrovanými posteľami po oboch stranách.
Schodisko v podkroví predeľuje priestor na dve časti, izbu a herňu. Otvorený priestor herne ponúka pre najmenších množstvo hračiek a stavebníc uložených v prepravkách zabudovaného regálu. Pre staršie deti a odvážlivcov sme navrhli vychytávku v podobe lanovej siete nad schodiskom.
Zariadenie podkrovnej izby je vždy veľkou výzvou. Keďže ide o špecifický priestor pod šikminou strechy, izba má malú pôdorysnú plochu s dostatočnou prechodovou výškou. Plochy s nižšou výškou sme využili na úložné priestory a manželskú posteľ sme umiestnili čelom k pomúrnici.
Výklenok so zalomenou strechou pri vstupe priam nabádal na vytvorenie originálneho spacieho kúta. Toto riešenie dodalo izbe jedinečnosť, ktorá spolu s optimálnym využívaním obytnej plochy pôsobí veľmi antistresovo a navodzuje pocit útulnosti.
Dispozičné riešenie
Základné údaje
KLIENT: súkromný investor
LOKALITA: Kokava nad Rimavicou, Slovensko
ROZSAH REALIZÁCIE: zariadenie so stavebnými úpravami
STUPEŇ PROJEKTU: návrh interiéru
CELKOVÁ PLOCHA: 180 m2
ROK: 2022
Interiérový dizajn barov, reštaurácií, rovnako ako aj interiér hotelových izieb a ich zariadenia je viac ako len dekorácia.
Vizuálna komunikácia je základ a formuje ju kombinácia mnohých faktorov. Priestor, farby, materiály, osvetlenie a nábytok sú spúšťačom fyzickej a psychickej pohody. Vytvárajú pôdu pre zážitok, ktorý presahuje stolovanie a bývanie v domácom prostredí.
Dizajnéri sú dôležitými aktérmi pri formovaní tejto atmosféry, pričom do nej vnášajú aj svoje kreatívne a technické znalosti.
